Biologia. : Gady – kręgowce które opanowały ląd . II część lekcji

Temat : Gady – kręgowce które opanowały ląd . II część lekcji

Moi mili , dziś ciąg dalszy tematu o przemiłych gadach 🙂

  1. Rozmnażanie się i rozwój gadów .

a)Zapłodnienie u gadów jest wewnętrzne – czyli połączenie komórki jajowej samicy z plemnikiem samca zachodzi wewnątrz organizmu samicy .

 

b)Rozwój zarodka gada przebiega wewnątrz jaja. Gady przechodzą rozwój prosty- czyli młode po wykluciu jest podobne do rodziców i zdolne do samodzielnego życia .

 

c)Samice większości gatunków składają jaja na lądzie. Najczęściej są one zagrzebywane w podłożu, często w rozkładających się szczątkach roślin, co zapewnia odpowiednio wysoką temperaturę niezbędną do prawidłowego rozwoju zarodka. Jaja przed wyschnięciem chroni skórzasta lub wapienna osłonka jajowa.

 

Dalsza część notatki jest dla chcących wiedzieć więcej 🙂 spójrz proszę  na ilustracje w podręczniku str. 106 ( jajo gada )

Znajdujący się w jaju zarodek otoczony jest przez 3 błony płodowe: owodnię, kosmówkę i omocznię. Owodnia tworzy zamknięty, wypełniony płynem pęcherz, który zabezpiecza zarodek przed wysychaniem i wstrząsami. Na zewnątrz znajduje się kosmówka. Do jej głównych zadań należy wymiana między zarodkiem a środowiskiem zewnętrznym takich substancji, jak woda i gazy oddechowe. Wewnątrz omoczni gromadzą się wytworzone przez zarodek zbędne produkty przemiany materii. Zarodek podczas rozwoju w jaju odżywia się substancjami pokarmowym zmagazynowanymi w woreczku żółtkowym.

 

Praca domowa dla Wszystkich :)- ćwiczenie 4/ strona  106

Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia na grupie 🙂

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.

  • Memory