Klasa IV-V 13.05 Wychowanie Fizyczne

Temat: Podstawowe zasady gry w piłkę nożna – rozgrywamy turniej.

W meczu biorą udział dwie drużyny. Na boisku może przebywać 11 zawodników z każdej drużyny, w tym z każdej po jednym bramkarzu. Niedopuszczalne jest rozpoczęcie gry, gdy drużyna posiada mniej niż 7 zawodników. Gra polega na strzelaniu bramek bez pomocy kończyn górnych. Dopuszcza się grę nogami, głową i niektórymi częściami tułowia. Piłkę kopie się po ziemi, dopuszczalne jest jej przerzucanie za pomocą nóg. W obrębie pola karnego chwytać piłkę rękoma ma prawo wyłącznie bramkarz drużyny broniącej. Gol pada w momencie, gdy piłka przekroczy linię bramkową całym swoim obwodem. Mecz wygrywa drużyna, która strzeli więcej goli. Dopuszczalny jest remis, choć w niektórych sytuacjach, gdzie wynik musi zostać rozstrzygnięty dopuszcza się przedłużenie czasu gry o dwie tyle samo trwające dogrywki. Gdy dogrywki nie przyniosą rozstrzygnięcia, następuje konkurs rzutów karnych.

Czas gry
Każdy mecz trwa 2 połowy, obie po 45 minut. Między poszczególnymi częściami gry powinna odbyć się przerwa, które nie może przekroczyć 15 minut. Do każdej połowy może zostać doliczony dodatkowy czas z powodu wymiany zawodników, wymuszonych przez kontuzje czasów w grze. O długości dodatkowego czasu decyduje sędzia.

Boisko
Pole do gry w piłkę nożną musi mieć kształt prostokąta. Jego krótszy bok nazywany jest linia bramkową i jego długość powinna wynosić od 45 do 90 metrów. Dłuższy z boków nosi nazwę linii bocznej, której długość waha się od 90 do 120 metrów. Jak nazwy boków wskazują, pole gry ograniczone jest liniami. Oprócz linii bocznych i bramkowych, występuje też linia środkowa, dzieląca boisko na dwie równe części. Na samym środku boiska wyznaczony jest okrąg o promieniu 9,15 metra. Pod każdą bramką znajduje się pole karne. Jego długość wynosi 16,5 metra, szerokość natomiast zależy od szerokości linii bramkowej. W odległości 11 metrów od bramki znajduje się punkt karny, z którego wykonuj się rzuty karne. W każdym narożniku boiska znajdują się chorągiewki. Bramki umieszczane są na środku każdej z linii bramkowych. Szerokość bramki wynosi 7,32 metra, a wysokość 2,44 metra.

Rzut wolny – sytuacja w piłce nożnej, w której po przewinieniu zawodnika (faulu, zagraniu ręką), czy też po  spalonym sędzia zatrzymuje grę i każe ją wznowić drużynie poszkodowanej z miejsca, w którym popełniono wykroczenie. I tak jak mieliśmy na poniedziałkowej lekcji rzuty wolne dzielimy na pośrednie i bezpośrednie.
Jeżeli faul lub zagranie piłki ręką (przez innego zawodnika niż bramkarza) ma miejsce we własnym polu karnym wtedy sędzie dyktuję rzut karny. Rzut karny do sytuacja w której piłką oddalona jest od bramki o 11 metrów. I na linii strzelec bramka znajduję się jedynie bramkarz.

Oczywiście tworząc turniej szkolny/klasowy kilka rzeczy dotyczące przepisów możemy zmienić. Zmianie może ulec wielkość boiska, wielkość bramek, czas gry czy liczba zawodników na boisku.
Proszę o zapoznanie się z filmikiem:
https://www.youtube.com/watch?v=kiJWxC1-Tqk

Pytanie: Zastanów się w jaki sposób byśmy mogli rozegrać turniej szkolny? (zaproponuj liczbę zawodników oraz czas gry.)

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.

  • Memory