Klasa IV-V 11.05

temat: Wykonujemy rzuty wolne.
Łączenie MT.

Rzut wolny w piłce nożnej,  to element wznowienia gry po wcześniejszej przerwie, która była spowodowana faulem lubi innym przewinieniem w odniesieniu do zasad gry w piłkę nożną. Wykonuje się go z miejsca, w którym zostało popełnione wykroczenie. Rzuty wolne dzieli się na rzuty wolne bezpośrednie i rzuty wolne pośrednie.

Rzut wolny pośredni w piłce nożnej przyznawany jest m.in. wtedy, gdy:

  • bramkarz po złapaniu piłki przetrzymuje ją w dłoniach dłużej, niż 6 sekund,
  • bramkarz wypuści piłkę z rąk, po czym złapie ją ponownie, a futbolówka w tym czasie nie miała kontaktu z innym zawodnikiem,
  • bramkarz, z premedytacją złapie piłkę, po celowym podaniu od kolegi z drużyny
  • zawodnik drużyny przeciwnej przeszkadza bramkarzowi w wznowieniu gry z ręki

Najistotniejszą cechą, która odróżnia rzut wolny pośredni od bezpośredniego jest to, że nie można z niego zdobyć gola strzałem bezpośrednim. Jeśli piłka po takim uderzeniu znalazłaby drogę do bramki, to ta nie byłaby uznana. Rzut wolny pośredni może być wykonywany nawet w polu karnym drużyny przeciwnej.

Rzut wolny bezpośredni przyznawany jest po wszystkich rodzajach fauli na rywalach(po za polem karnym). Jak sama nazwa wskazuje taki stały fragment gry może być zakończony bezpośrednim strzałem na bramkę przeciwników, a w konsekwencji zdobyciem gola.

Charakterystycznym elementem każdego rzutu wolnego, który został podyktowany w okolicach pola karnego rywali jest mur, który tworzony jest przez piłkarzy drużyny broniącej dostępu do własnej bramki. Musi on być oddalony od piłki o 9 metrów i 15 centymetrów.

Przykład rzutu wolnego pośredniego:
https://www.youtube.com/watch?v=T7Heqc3LYWU    jak widać na filmiku, przed oddaniem strzału, jeden z zawodników dotyka piłkę (wprowadza ją do gry) a drugi oddaje strzał z dozwolonej już pozycji,

Przykład rzutu wolnego bezpośredniego:
https://www.youtube.com/watch?v=6JRfs8B2rBM

Pytanie do lekcji: Czym różni się rzut wolny pośredni od rzutu wolnego bezpośredniego ?

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.

  • Memory