Klasa IV-V 26.05

Temat: Sporty zimowe – biegi narciarskie – styl klasyczny

W stylu klasycznym charakterystyczne jest równoległe prowadzeniem nart. Kroki stosowane przez narciarzy wyczynowych zmieniały się w XX wieku kilkukrotnie. Wiele z nich nie znajduje już zastosowania w sportowych biegach, obecnie stosuje się cztery podstawowe:

Klasyczny krok naprzemianstronny, charakteryzuje się naprzemianstronną pracą rąk w stosunku do pracy nóg. Ruch nóg następuje w trzech fazach: odbiciu, zamachu i poślizgu. To krok najbardziej uniwersalny. Zobacz jak wygląda ten krok:
https://www.youtube.com/watch?v=YmtEu9aJCh4&feature=emb_title

Jednokrok stosuje się w terenie płaskim lub lekko opadającym, po odbiciu jednej narty, oba kijki odbijają się od podłoża równocześnie, a poślizg jest dłuższy. Zobacz jednokrok na filmie.
https://www.youtube.com/watch?v=v1RjxrjQCwk&feature=emb_title

Dwukrok jest wolniejszy niż jednokrok, ponieważ w fazie zamachu rąk należy wykonać dwa odbicia nart, dlatego rzadko stosowany przez sportowców.

Krok rozkroczny, tzw. jodełka stosowany jest na bardzo stromych podejściach. Narty ustawia się kątowo, nogi ugięte w kolanach wykonują kroki bez poślizgu. Kijki wbija się za wiązaniami nart. Zobacz podchodzenie jodełką na filmie.

https://www.youtube.com/watch?v=dT4yVDp_SV0&feature=emb_title

Bezkrok polega na równoczesnym odepchnięciu się dwoma kijkami, pochyleniu tułowia do przodu i ślizgu na obu nartach ułożonych symetrycznie. Wykonywany na łagodnych zjazdach, prostych odcinkach, często także na finiszu wyścigu. Zobacz bezkrok:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=IQTkJbvFIkc&feature=emb_title

 

Pytanie: Wymień 4 podstawowe kroki stylu klasycznego?

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.

  • Memory