Świetlica Temat: Podróż po Europie-poznanie krajów UE. 07.05.2020r.

Zapraszam  Was    dziś    w  Podróż po Europie – poznanie krajów UE.

Film   UNIA  EUROPEJSKA

Film  Stolice  Krajów  UE

7 i 8 czerwca 2003 roku w ogólnokrajowym referendum, Polacy powiedzieli „tak” Unii Europejskiej i wspólnie zadecydowali o przystąpieniu naszego kraju do rodziny państw zjednoczonej Europy. Niemal rok później, 1 maja 2004 roku, ostatecznie Polska stała się kolejnym krajem członkowskim Unii Europejskiej. Od chwili podjęcia decyzji upłynęło już  16 lat.

Każdego roku mieszkańcy Unii Europejskiej mają swoje święto, jest nim Dzień Europy obchodzony dla uczczenia rocznicy wygłoszenia tzw. Deklaracji Schumana. To właśnie w niej ówczesny Minister Spraw Zagranicznych Francji zawarł ideę, która stała się podstawą do utworzenia Zjednoczonej Europy.

Wspólna waluta.

Unijnym  symbolem niewątpliwie jest euro, czyli wspólna waluta używana codziennie przez około 332 miliony osób. Jej znakiem graficznym jest grecka litera epsilon, będąca jednocześnie pierwszą literą słowa Europa. Znak ten przecinają dwie równoległe linie – symbol stabilności. Wspólną walutę znaleźć można w siedmiu rodzajach banknotów i ośmiu rodzajach monet. Jedna ze stron tych monet (jej awers) w każdym państwie wygląda taka samo – przedstawia mapę Europy i zaznaczony jest na niej nominał. Druga strona monet (rewers) oznaczona jest symbolem narodowym danego kraju. Wspólna waluta nie obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Na co dzień posługują się nią mieszkańcy tylko niektórych państw.

A  teraz  posłuchajcie   Hymn  UE

 

Maskotka  UE

Pozdrawiam  A.L.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.

  • Memory