Wychowanie Fizyczne 22.05 klasa 4-5 (MT)

Temat: Poznajemy siatkówkę plażową.

Siatkówka plażowa – sportowa gra zespołowa. Odmiana piłki siatkowej – jest rozgrywana na piasku. Od roku 1996 jest to dyscyplina olimpijska.

Gra zdeterminowana jest przez podłoże. Podczas gry, odbywającej się na otwartej przestrzeni, dodatkową trudność stanowi tor lotu piłki (brak punktów odniesienia jak w sali sportowej), lub też nieoczekiwane zmiany jej prędkości i kierunku spowodowane wiatrem. Mimo że większość elementów techniki występuje zarówno w hali, jak i na plaży, to jednak piłka siatkowa – plażowa posiada odrębne, zmodyfikowane przepisy gry. Różnice występują również w taktyce gry.

Boisko do piłki siatkowej jest mniejsze niż do siatkówki w odmianie halowej. Wynosi ono 16×8 m. Każda połowa boiska jest długą i szeroka na 8 metrów. Kolejną różnica między odmianą halową a piaszczystą to liczba zawodników biorąca udział w meczu. W siatkówce plażowej drużyna składa się tylko z 2 zawodników. W siatkówce plażowej gramy do dwóch wygranych setów. Aby wygrać set, musimy zdobyć w nim 21 punktów (w halowej odmianie do 25). Wyjątkiem jest tie-break (przy stanie 1-1 w setach) wtedy decydujący set gramy do 15 punktów.