Wychowanie Fizyczne 22.05

Temat: Pływanie. Styl dowolny.

Styl dowolny – jak sama nazwa wskazuje, pływak ma do wyboru dowolną płynącą formę pokonywania odległości w basenie. Jednak przyjęło się ,że styl dowolny to kraul. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta, kraul jest najszybszym stylem pływackim dlatego w nazwach stylu na mistrzostwach figuruje jako dowolny.

Kraul jest najszybszym spośród wszystkich stylów pływackich. Podczas pływania kraulem sylwetka przybiera najbardziej opływowy kształt, dzięki czemu przemieszczając się nie musimy tracić dodatkowej energii na stawianie oporu wodzie.

Niestety, styl ten nie jest prosty w nauce – wymaga bardzo dokładnego opanowania techniki, w której największe znaczenie ma praca ramion i płaskie ułożenie ciała. Dużą trudność dla początkujących pływaków stanowi zanurzanie rąk w wodzie pod odpowiednim kątem. Sposób, w jaki ramię wchodzi pod taflę wody, a następnie wynurza się z niej decyduje o szybkości pływania (dla porównania – praca nóg odpowiada jedynie za 30% uzyskanej prędkości, pozostałe 70% zależy tylko od rąk).

Zsynchronizowanie ruchów ciała z oddechem też nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza, że styl wymaga częściowego chowania głowy pod wodą. U mniej doświadczonych pływaków brak kontaktu wzrokowego z otoczeniem może powodować spięcie mięśni i w efekcie trudności z utrzymaniem równowagi. Z tego powodu przed nauką kraula warto nauczyć się nurkować – w ten sposób poprawimy swój zmysł orientacji i oswoimy się z przebywaniem pod wodą.

Kraul – technika

Najprościej ujmując, technika kraula polega na wykonywaniu pionowych nożyc nogami i jednoczesnym pracowaniu naprzemiennie rękami. Mimo wszystko warto opisać technikę kraula bardziej szczegółowo, ponieważ ten styl pływania nie należy do najprostszych.

sylwetka musi być wyprostowana niczym struna, palce stóp powinny być obciągnięte, a palce dłoni złączone i proste. W takiej pozycji nasze stopy i dłonie, niczym płetwy i wiosła, będą doskonale zgarniać wodę i skutecznie się od niej odpychać.

Aby rozpocząć pływanie, musimy jednocześnie ruszać naprzemiennie nogami oraz rękami. Ruchy nóg powinny przypominać pionowe nożyce. Im mniejsze będą, tym efektywniejsze stanie się nasze pływanie. Ręce muszą na zmianę prostować się i uginać. Ruchy rąk wykonujemy naprzemiennie. Jedną rękę wyciągamy nad wodę, odpychamy się nią pod wodą i wracamy. Druga ręka wykonuje analogicznie tę samą kolejność.

Pamiętaj, że podczas pływania kraulem za prędkość odpowiada przede wszystkim praca rąk, natomiast nogi są odpowiedzialne za równowagę ciała i za to, abyś nie opadał na dno. Głowa w kraulu powinna pozostawać w wodzie, a w momencie zaczerpnięcia oddechu należy skierować ją w bok wzdłuż linii ręki, która nie jest aktualnie zanurzona w wodzie.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=36&v=d04wiah9Ido&feature=emb_title

https://www.youtube.com/watch?v=Era0VAIUATw

 

Pytanie: Dlaczego podczas mistrzostw świata w pływaniu w stylu klasycznym zawodnicy płyną kraulem?

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.

  • Memory