Wychowanie Fizyczne 26.05 Klasa 7

Temat: Podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego.

W tenisie ziemnym punkty zdobywamy w momencie którym:
a) przebijemy piłkę na stronę przeciwnika, ta odbiję się w jego polu a on nie będzie w stanie odbić jej na naszą stronę.
b) rywal wybiję piłkę w aut, lub siatkę.
c) rywal popełni podwójny błąd serwisowy (2 błędy z rzędu podczas wykonywania serwisu)
Warto pamiętać ,że możemy tylko raz odbić piłkę rakietą oby ta znalazła się na stronie przeciwnika. Linie należą do kortu także, w przypadku dotknięcia linii przez piłkę punkt jest ważny.

Punktacja w tenisie:

Gra w tenisa składa się z punktów (15,30,40), gemów (do 6 wygranych w każdym secie) setów (najczęściej do 2 wygranych, w turniejach masters do 3 wygranych)

Rozstrzygnięcie gema i ewentualna równowaga
Mecz tenisowy składa się z setów, sety z gemów, a gemy z punktów, które są przyznawane za wygranie pojedynczej wymiany tenisowej. Zdobycie pierwszego punktu w gemie liczone jest jako 15, drugiego 30, trzeciego 40. Czwarty zdobyty punkt daje wygranie gema pod warunkiem, że rywal zdobył maksymalnie dwa punkty. Jeżeli obaj zawodnicy wygrają po trzy wymiany, to na tablicy widnieje wynik 40:40 nazywany równowagą (ang. deuce). Od tego stanu każdy z zawodników musi wygrać dwie piłki, aby wygrać gema. Pierwsza wygrana piłka zapisywana jest jako Ad:40 lub 40:Ad (na pierwszym miejscu podaje się wynik zawodnika serwującego). Mówi się wtedy, że jeden z graczy osiągnął przewagę (ang. advantage). Jeżeli wygra on również kolejną wymianę to wygrywa całego gema. Jeżeli natomiast punkt zdobędzie rywal to znowu mamy stan równowagi i gracze grają do upadłego aż któryś z nich od stanu równowagi wygra dwie piłki z rzędu.

Przy stanie 40:0 mówi się, że zawodnik podający (serwujący) ma trzy piłki na gema (ang. game points), przy stanie 40:15 dwie piłki na gema, a przy stanie 40:30 i Ad:40 jedną piłkę na gema. Z kolei przy wynikach 0:40, 15:40, 30:40 i 40:Ad mówi się, że zawodnik odbierający serwis ma odpowiednio trzy, dwie i jedną piłkę na przełamanie (ang. break point).

Rozstrzygnięcie seta i ewentualny tie-break
Żeby wygrać seta jeden z zawodników musi wygrać jako pierwszy sześć gemów, pozwalając przy tym rywalowi na wygranie co najwyżej czterech gemów. Jeżeli dojdzie do remisu 5:5 w gemach, to set może się zakończyć wynikiem 7:5, jeśli jeden z tenisistów zdoła wygrać dwa kolejne gemy z rzędu. Jeżeli natomiast dojdzie do remisu 6:6 w gemach to zwyczajowo rozgrywany jest tzw. tie-break. W tie-breaku za każdą wygraną wymianę przyznawany jest jeden punkt, a zawodnicy grają do siedmiu wygranych punktów, z zachowaniem dwóch punktów przewagi. Tie-break może się więc skończyć wynikiem 7:0, jak również 20:18 i wyższym. W tie-breaku jako pierwszy serwuje zawodnik, który w gemie go poprzedzającym odbierał serwis rywala. Następnie dwa razy serwuje drugi tenisista i później już na zmianę każdy z graczy ma dwa serwisy do dyspozycji. Zmiana stron kortu przez tenisistów odbywa się co 6 rozegranych punktów, jak również po zakończeniu tie-breaka. Dla zmiany piłek tie-breaka traktuje się jako jeden gem. Warto odnotować, że tie-breaka nie rozgrywa się w decydującym piątym secie (lub w trzecim secie w przypadku pań) w turniejach wielkoszlemowych Australian Open, French Open oraz na Wimbledonie i w Pucharze Davisa. W tych turniejach do zwycięstwa w decydującym secie potrzebne jest zdobycie dwóch gemów przewagi, czyli możliwy jest zarówno wynik 6:0 w secie, jak również 21:19 i wyższy. Aż do 1968 roku każdy z setów rozgrywany był na takich zasadach, a wprowadzenie tie-breaka miało na celu skrócenie trwania spotkań.

Proszę obejrzeć fragment meczu tenisowego aby zapoznać się z punktacją. Po 10 minutach filmiku jest ona bardzo czytelna.

Pytanie: W jaki sposób punktujemy w tenisie ziemnym?