Wychowanie Fizyczne 29.04 klasa 4-5

Temat: Poznajemy zasady gry deblowej w tenisie stołowym.

Debel (w wolnym tłumaczeniu gra podwójna) jest to mecz tenisa stołowego, w której gra się z partnerem przeciwko drugiej drużynie składającej się z 2 osób znajdujących się po przeciwnej stronie stołu. 

Serwis w deblu

Serwujemy podrzucając piłkę prostą dłonią na wysokość powyżej 16cm i serwujemy od prawej strony stołu do lewej (po przekątnej) w taki sposób, by piłeczka miała swoje pierwsze odbicie w naszej części stołu, a następne za siatką po przekątnej części stołu.

Gra w debla – zasady

Grę rozpoczynamy serwisem, następnie od razu po serwisie następuje zmiana zawodnika, który rozgrywa następną piłeczkę. Po odbiciu znów następuje wymiana i tak jest cały czas dopóki jedna ze stron nie zdobędzie punktu.

Załóżmy, że nazwiemy graczy A, B, X i Y. A jest sparowany z B, a X z Y. A serwuje do X, więc kolejność gry wygląda tak: A→ X→ B→ Y, a serwis przebiega następująco : A→ X→ B→ Y do X→ B → Y → A i tak dalej.

W drugiej części meczu kolejność kolejność rozgrywania zmienia się. Np. A→ X→ B→ Y zamieni się w X→ A→ Y→ B, lub Y→ B→ X→ A, zależnie od tego, kto pierwszy w drugiej parze serwował (X czy Y).

Kiedy jedna z par osiągnie przewagę 5 punktów w rozstrzygającym secie, to kolejność serwującego i odbierającego się zmienia. Z przykładowo A→ X→ B→ Y do A→ Y→ B→ X.

Być może symulacja gry na literkach może się wydawać trochę skomplikowana, jednak po obejrzeniu meczu deblowego dokładnie zrozumiecie co miałem na myśli :

https://www.youtube.com/watch?v=-DlcgTPrILw

Punktacja w deblu 

Jest taka sama jak przy grze single. Do 11 punktów z 2 punktami przewagi.

Ważne: w deblu, aby po swoim odbiciu piłeczki w miarę szybko trzeba opuścić pole gry (przesunąć się w miejsce takie, aby nasz partner mógł się przygotować do swojego odbicia i zagrać swoją piłeczkę), co pozwoli na bardziej efektywne zagranie.

 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.

  • Memory