Temat: Odbicie piłki sposobem oburącz dolnym-technika wykonania
Waszym zadaniem jest zapoznanie się z przesłanym materiałem.
Nie wykonujemy cwiczeń.
Po zapoznaniu się z materiałami udzielcie odpowiedzi na zadane pytania ,które mają za zadanie sprawdzić czy się z nimi zapoznaliście.
Podstawową umiejętnością podczas gry w siatkówkę jest odbicie piłki oburącz sposobem dolnym. Odbicie to sprawia szczególną trudność na początku nauki. Dlaczego? Dlatego, że jest to typowo techniczne odbicie. Nie ma w nim naturalnych ruchów, jak np. w kozłowaniu piłki (koszykówka), czy podania (piłka ręczna). Ręce dziwnie złożone, sztywne w łokciach, ruch nóg – jakby usiąść na krześle i wstać..jakoś dziwnie, jakoś nietypowo. Jest to rzeczywiście trudna umiejętność i aby nauczyć się jej, trzeba naprawdę cierpliwości, wielu ćwiczeń i praktyki
KONTAKT Z PIŁKĄ
Odbicie piłki oburącz dolnej – kontakt z piłką to obydwa przedramiona, część przedramion tuż za nadgarstkami. Kontakt ten jest bardzo krótki. Ogranicza nam on manipulację piłką. Niesamowicie ważna jest aktywność nóg. Odbicie ‚idzie’ tak naprawdę z nóg. Chcąc sterować piłką ustawiamy nogi szerzej niż do odbicia piłki oburącz sposobem górnym.
http://sporttopestka.pl/wp-content/uploads/2013/11/dol2.jpg
Odbicie piłki sposobem dolnym zazwyczaj stosuje się podczas odbioru mocnej zagrywki oraz w grze obronnej przeciwko dynamicznym atakom. Zawodnik staje w delikatnym rozkroku, nogi ma ugięte, a tułów pochylony do przodu. Ręce powinny być właściwie ułożone do toru lotu piłki. Należy złączyć dłonie w tzw. „łódeczkę”, a kciuki trzymać blisko siebie.
Przyjęcie piłki sposobem dolnym następuje wewnętrzną stroną przedramion. Zarówno ramiona, jak i nogi, powinny być ułożone pod kątem prostym względem tułowia. Takie ustawienie sprawia, że siatkarz może szybko zmienić pozycję przy odbiorze piłki.
https://www.siatkarsko.pl/wp-content/uploads/2018/05/GetImage-3.jpg
Pytanie sprawdzające:
- Jakimi częściami ciała odbijamy piłkę przy odbiciu dolnym?