Wychowanie Fizyczne klasa 7 22.04

Temat: MPN: Stosujemy zwody.

Zwody z piłką mają dać szansę na minięcie obrońcy. Rozróżniamy trzy rodzaje:

  • zwody w przyjęciu piłki;
  • zwody w prowadzeniu piłki;
  • zwody przy strzale.

 

Jak uczyć się zwodów?

Nie ma uniwersalnej metody nauki. Tu popłacają cierpliwość i systematyczna praca. Katowanie dzień po dniu tych samych ruchów przyniesie w końcu efekt. A skąd czerpać inspirację? Można oglądając mecze wzorować się na najlepszych piłkarzach świata, ale lepszy efekt uzyskacie, korzystając z dostępnych na YouTube lekcji. Poszukajcie np. filmików przygotowanych przez AC Milan Soccer Schools albo spójrzcie na ten filmik, będący instruktarzem dla zwodu słynnego Ronaldinho  nazywanego „Elastico” lub „Flip Flap”.

https://www.youtube.com/watch?v=lzYfffxXdrc

Do trenowania zwodów nie trzeba niczego poza piłką. Przeciwnika imitować może wszystko. Wystarczy kilka metrów przestrzeni i już można brać się do pracy. Trening nie musi być wykonywany na stadionie, wystarczy dowolny kawałek trawnika czy klepiska.

Według Pawła Skóry, najpierw powinno się opanować wszystkie ruchy potrzebne do wykonania danego zwodu. Kolejnym krokiem będzie trenowanie zwodu „na sucho”, czyli bez przeciwnika, a potem próba wykonania go w grze jeden na jednego. Finalnie, po przejściu tych trzech kroków, możemy próbować zwodów w czasie meczu.

Ważne jest, by uczyć się wielu zwodów. Piłkarz, który ma opanowany tylko jeden zwód, szybko zostanie „rozpracowany” przez rywali i jego zagrania stracą na skuteczności. Im szerszy wachlarz umiejętności, tym lepiej.

https://www.youtube.com/watch?v=JwubshhwkBM

https://www.youtube.com/watch?v=lefZfSb_v-M

 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.

  • Memory