Wychowanie Fizyczne klasa VII 18.05

Temat: Poznnajemy siatkonoge.

Siatkonoga – dyscyplina sportu składająca się z dwóch odmian: futnetu – siatkonogi na niskiej siatce i twardym podłożu i footvolleya – siatkonogi plażowej.

Futnet został zapoczątkowany w Czechach latach 20. XX wieku przez piłkarzy Slavii Praga. Gra ta łączy elementy trzech popularnych gier sportowych – siatkówki, tenisa oraz piłki nożnej.

Gra polega na odbijaniu piłki pomiędzy dwiema drużynami ponad siatką umieszczoną na wysokości 1,1 metra nad ziemią. Odbicia można wykonywać każdą częścią ciała oprócz rąk.

W siatkonodze rozróżnia się trzy konkurencje: grę pojedynczą, grę podwójną i grę w trójkach. W Polsce najpopularniejsze są singiel i debel.

Na świecie siatkonoga nosi nazwę futnet, za jej promocję zaś odpowiada Światowa Federacja Siatkonogi (UNiF), a w Europie (EFTA).

Footvolley to sport zapoczątkowany w Brazylii w 1965 roku przez Octavio de Moraesa. Prym na świecie wiodą Brazylijczycy. Footvolley rozgrywany jest w wersji: 2×2, 3×3 i 4×4. Najpopularniejsza jest wersja 2×2.

W Polsce za promocję siatkonogi odpowiada departament Siatkonoga Polska w SYSKO SportMarketing. Polskim promotorem tego sportu jest łodzianin Michał Sieczko, który zasiada we władzach obu międzynarodowych organizacji odpowiedzialnych za rozwój siatkonogi.

https://www.youtube.com/watch?v=fhB-1voLnWY

https://www.youtube.com/watch?v=DrljwMf2718

Pytanie pomocnicze: Różnice miedzy futnet a footvolley ?

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.

  • Memory